DÜZCE İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

28-30 Aralık 2018 Tarihleri arasında Düzce Belediyesi Önünde “Düzce Kabağı Lezzet Şenliği” Düzenlenecektir.

fsfsfsfsfs.jpg

28-30 Aralık 2018 Tarihleri arasında Düzce Belediyesi Önünde “Düzce Kabağı Lezzet Şenliği” Düzenlenecektir.

Kültür ve Turizm Bakanlığımız “Gastronomi Turizmi”nin gelişmesi ve sürdürülebilir olması için destek vermektedir. Bu kapsamda, İlimizde bu yıl ilki gerçekleştirilecek olan “Düzce Kabağı Lezzet Şenliği” Düzce Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü,  Düzce Belediyesi, Düzce Üniversitesi ve Düzce Kent Konseyi Kadın Meclisi iş birliği ile gerçekleştirilmektedir.

Ülkemiz turizminin geleceğine yön verecek stratejilerin görüşüldüğü 3. Turizm Şurası kapsamında “Gastronomi Turizmi”nin altı çizilmiş,  zengin gastronomi kültürünün projelendirilerek geliştirilmesi, bir turizm destinasyonu olarak Türkiye’nin olumlu marka algısının yaygınlaştırılmasına ve pazarda öne çıkan diğer destinasyonlarla bir arada konumlandırılmasının önemi vurgulanmıştır.

Yerel ve küresel pazarda sunulacak gastronomi turizmi ürünlerinin “Köklerimiz”, “Geleneklerimiz”, “Bugünümüz” ve “Geleceğimiz” başlıkları kapsamında ele alınması; bu değerlerin, yerel, ulusal ve uluslararası gastronomi eğilimlerine uygun olacak şekilde yeniden planlanması uygun görülmüştür.

Bu bağlamda İlimizde bu yıl ilki 28-30 Aralık 2018 tarihleri arasında düzenlenecek “Düzce Kabağı Lezzet Şenliği” ile;  İlimizin yerel ve ulusal alanda tanıtılması, kültürel mirasımızın önemli bir unsuru olan ve kaybolma riski bulunan yerel mutfağımızın korunması, gastronomi ürünlerinin geliştirilmesi, ve pazarlanması hedeflenmektedir.