Banner1
ATATÜRK
2013-2018 Turizm Eylem Planı
Düzce Tanıtım Filmi
TANITIM FİLMLERİ
YÜRÜYÜŞ PARKURLARI
TANITIM BROŞÜRÜ
İNANÇ TURİZMİ BROŞÜRÜ
SU YOLU BROŞÜRÜ
YAYLA TURİZMİ BROŞÜRÜ
YIĞILCA'DAN YEDİGÖLLER'E
ETNOGRAFİK KÜLTÜR ENVANTERİ
DENİZ TURİZMİ
RAFTİNG
OFF-ROAD
EKO-KÖY DADALI
DÜZCE'den YEDİGÖLLER'e
KÜTÜPHANELERİMİZ
KONURALP MÜZESİ
NEREDE KONAKLANIR
TÜRKİYE KÜLTÜR PORTALI
DOĞU MARMARA BÖLGE PLANI
KAMU HİZMETLERİ STANDART TABLOSU
SEYAHAT ACENTELERİ
ULUSAL FOTOĞRAF YARIŞMASI
INSTAGRAM YARIŞMASI
ÖNEMLİ TELEFONLAR
BİLGİ EDİNME
LİNKLER
TRT Avaz ekranlarında yayınlanan Ninniden Ağıta Anadolum Düzce Tanıtım Bölümüyle 3 Mart 2018 Cumartesi Günü Saat 20.00'de tekrarı ise saat 01.00'de Ekranlara Geliyor

 

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinesinde 13-15 Haziran 2017 tarihleri arasında, TRT Avaz kanalında yayınlanan “Ninniden Ağıta Anadolum” adlı program için Düzce Merkez ve ilçelerinde ilimizin kültür ve turizm potansiyellerinin tanıtıldığı çekimler gerçekleştirilmiştir.

Konu ile ilgili tanıtım çekimleri 3 Mart 2018 Cumartesi günü Saat: 20.00’de, tekrarı ise aynı gün 01.00’de TRT Avaz ekranlarında yayınlanacaktır.

Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürü Özcan Budak’ın rehberliğinde gerçekleştirilen çekimler, Yığılca İlçemizin Yoğunpelit köyünde Ayşe Baş’la ninniler ve maniler, kemençe ustası İbrahim Çakır’la Yayla köyünde kemençe dinletisi, Akçakoca İlçemizde, Akçakoca Delikanlılar topluluğunun halk oyunları gösterileri ve kına gecesi, Aşık Hüseyin Gök ve sazları, Gölyaka İlçemiz Kültür Park’ta, Mehmet Keman ve Necmi Hoşver İlköğretim Okulu öğrencilerinden oluşan keman gurubunun saz ve sözleri Düzce Kent Park’ta, Düzce Belediyesi Mehteran gösterisi, Konuralp antik tiyatroda, Kafkas İhtiyar Delikanlılarının “Düzce Tleperüşü” oyunları, Kafkas gösterileri ve Merih Üstüner’le Kırım türküleri Düzce Merkez’de gerçekleştirilmiştir.

TRT İç Yapımlar Koordinatörlüğü tarafından hazırlanan programın yapımcılığını ve yönetmenliğini Sabiha Eşmedereli Savcı ve Reyhan Dalan, sunuculuğunu Ankara Radyosu Saz ve Ses sanatçısı Ferhat Durmuş yapıyor. Kamera ekibinde ise Mehmet Gülmez, Sezai Zakun, Atilla Aslan ve Aytekin Karadere yer alıyor. Program, Anadolu kültürünün ortak bileşkesi, doğumla bebeğin kulağına söylenen ninni ve ölünün ardından yakılan ağıt, "Ninniden Ağıta Anadolum" ile bu iki olgu arasında kalan yaşamda geçmişten günümüze taşınan geleneklerimizi, göreneklerimizi, örf ve adetlerimizi, türkülerimizi ve masallarımızı ekranlara getiriyor.

Belgesel tadında ve arşiv niteliğinde hazırlanan müzik programı “Ninniden Ağıta Anadolum” konuk olduğu illerin kültürel dokusunu yöre sakinlerinin dilinden anlatarak bölgenin tarihi, kültürel ve turistik dokusunu ve güzelliklerini ekrana yansıtıyor. Türkülerin ve geleneklerin hikayelerini gün yüzüne çıkararak unutulmaya yüz tutmuş ninniler, türküler, oyunlar ve kültürel değerlerimiz kayıt altına alınarak geleceğe aktarılıyor. Bu yönüyle de “Ninniden Ağıta Anadolum” müzik programı olmasının ötesinde belgesel tadında ve arşiv niteliğinde bir program olarak önem kazanıyor.

© Copyright 2011 - T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı - Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
Sitemizdeki Yazı, Resim ve Haberlerin Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz, Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.